مراسم اختتامیه دوره‌های آموزشی تربیت مدرس در اتاق تهران برگزار شد

سه‌گانه بخش‌خصوصی،دولت و نهادهای بین‌المللی برای تحول در نظام آموزشی کشور

تاريخ 1396/04/01 ساعات 11:23

مراسم اختتامیه مرحله اول دوره‌های آموزشی تربیت مدرس، در اتاق تهران برگزار شد و دانشجویان این دوره گواهینامه پایان دوره آموزشی را دریافت کردند.

 

این دوره آموزشی طی همکاری اتاق تهران و موسسه ترویج کسب‌و‌کار اتاق بازرگانی اتریش (WIFI) برپا شد و مخاطبان آن، تشکل‌های عضو اتاق تهران بودند.

اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی تهران طی تفاهم‌نامه همکاری با موسسه WIFI اتریش در اسفند سال 1394 و به دنبال آن، امضای توافق‌نامه همکاری مشترک با سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، برگزاری دوره‌های آموزشی برای تقویت دانش مدیریتی صاحبان کسب‌وکار و نیز ارائه آموزش‌های تقاضامحور را در پیش گرفته است. مرکز آموزش اتاق تهران طی همکاری با موسسه WIFI تاکنون 3208 نفر ساعت را آموزش داده‌است.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در مراسم اختتامیه فاز نخست دوره تربیت مدرس که با حضور دانشجویان این دوره برگزار شد، رییس مرکز آموزش اتاق تهران و مدیر امور تشکل‌ها و مسولیت اجتماعی این اتاق بازرگانی به همراه معاون آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، مدیرکل سازمان فنی و حرفه‌ای استان تهران و رایزن بازرگانی سفارت اتریش در تهران حضور داشتند.

 

تدوین استانداردهای نوین آموزشی

مدیر مرکز آموزش اتاق تهران در این مراسم، ضعف مدیریت در بنگاه‌های کوچک و متوسط را یکی از چالش‌های جدی بنگاه‌های اقتصادی در کشور عنوان و تصریح کرد که اتاق تهران در تلاش است تا با همکاری نهادهای آموزشی داخلی و موسسات معتبر بین‌المللی، این معضل را برطرف کند.

ناصر عندلیب همچنین، ارائه آموزش‌های تقاضامحور را یکی از اهداف و برنامه‌های مرکز آموزش اتاق تهران دانست و گفت: در این زمینه، همکاری با سازمان فنی و حرفه‌ای کشور را در پیش گرفته ایم تا نظام آموزش تقاضامحور را در کشور توسعه دهیم.

وی افزود: طبق توافق‌نامه همکاری اتاق تهران و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور که سال گذشته به امضا رسید، بخشی از مرکز آموزش اقدسیه به مرکز آموزش اتاق تهران واگذار شد و در حال حاضر نیز موسسه ترویج کسب‌و‌کار اتاق بازرگانی اتریش در حال طراحی شیوه ارائه خدمات آموزشی نوین از سوی این مرکز است.

عندلیب با اشاره به اینکه مرکز آموزش اتاق تهران و موسسه WIFI اتریش تاکنون موفق شده‌اند پنج دوره تربیت مدرس ویژه تشکل‌ها را برگزار کنند، افزود: در ادامه این دوره‌های آموزشی، دوره تربیت مدرس بازاریابی فروش و تربیت مدرس مدیریت منابع انسانی برگزار خواهد شد.

وی همچنین خبر داد که اتاق تهران در حال تدوین استانداردهای آموزشی ویژه تربیت مدرسان حوزه‌های کسب وکار و ارائه آن به مراجع ذی‌صلاح است.

 

ایجاد توسعه پایدار با آموزش‌های مهارتی

معاون آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور نیز در این مراسم، ضمن تبریک به منتخبان دوره آموزشی تربیت مدرس و دریافت گواهینامه پایان دوره از سوی دانشجویان این دوره، گفت: توسعه پایدار در کشور اتفاق نخواهد افتاد مگر آنکه آموزش‌های مهارتی به طور جدی مورد توجه قرار گرفته و اجرایی شود.

سید علی موسوی، نیاز جدی و مستمر شاغلان در کشور به آموزش‌های مهارتی را مورد تاکید قرار داد و افزود: یکی از اهداف تفاهم‌نامه همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با اتاق بازرگانی تهران و موسسه WIFI اتریش، طراحی مدل آموزشی مبتنی بر نیاز بازار کار است و طی این همکاری، قصد داریم با همکاری اتاق تهران، فاصله عمیق میان سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و نظام بازار کار را کاهش دهیم.

 

تعامل دولت و بخش‌خصوصی برای تقویت آموزش‌های تقاضامحور

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران نیز در این گردهمایی، تعامل و همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و اتاق بازرگانی تهران را در راستای تقویت ارائه آموزش‌های تقاضامحور عنوان کرد که به گفته وی، جای آن در نظام آموزشی کشور خالی است.

مجید تهرانیان با اشاره به تاکید سازمان جهانی کار مبنی بر توسعه کشورها در سایه خصوصی‌سازی و مجازی‌سازی آموزش‌ها، افزود: آموزش در جهان امری پرهزینه است که دولت‌ها دیگر توان عهده‌دار شدن آن را ندارند، از این رو نیاز جدی به سرمایه‌‎گذاری بخش خصوصی در حوزه آموزش، نمایان شده است.

وی در عین حال تصریح کرد که در راستای کاهش هزینه‌های آموزشی، مجازی‌سازی در حوزه آموزش در دنیای امروز مورد توجه جدی قرار گرفته است. تهرانیان در این زمینه، تاکید کرد که مدرسان حوزه‌های مختلف کسب‌‍و‌کار باید رویکرد مجازی‌سازی دوره‌های آموزشی را در دستورکار خود قرار دهند.

 

تربیت نیروهای ماهر برای صنایع کشور

مدیر امور تشکل‌ها و مسولیت اجتماعی اتاق تهران نیز طی سخنانی ضمن تبریک به نمایندگان تشکل‌های حاضر در فاز نخست دوره آموزشی تربیت مدرس و موفقیت آنان در گذراندن این دوره، تاکید کرد که اتاق تهران طی برنامه‌ریزی منسجم، تقویت نظام مدیریتی تشکل‌های بخش‌خصوصی را در دستورکار قرار داده است

غلامرضا ملکی یکی از ضعف‌های جدی حوزه‌های کسب‌و‌کار کشور را نبود نیروهای ماهر و کارآمد در صنایع کشور عنوان کرد و افزود: همکاری مشترک اتاق تهران و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در کنار وجود بازوی توانمندی همچون موسسه ترویج کسب‌و‌کار اتاق بازرگانی اتریش، می‌توان این ضعف بنیادی را تا حدود زیادی برطرف کند.

 

گام بلند در تحول نظام مدیریتی بنگاه‌ها

مسول بخش بازرگانی سفارت اتریش در تهران نیز طی سخنان کوتاهی، به نقش بخش خصوصی در تقویت نظام آموزشی کشورها اشاره کرد و گفت: موسسه WIFI یکی از موفق‌ترین مراکز آموزشی در اتریش است که علاوه بر تمامی ایالت‌های این کشور، شعبات این موسسه در بسیاری دیگر از کشورهای جهان فعال است. «جان وین گارتنر» ضمن تبریک به دانشجویان دوره‌های تربیت مدرس اتاق تهران، خاطرنشان کرد که همکاری پارلمان بخش خصوصی با موسسات آموزشی بین‌المللی می‌تواند گامی بلند در تحول نظام مدیریتی بنگاه‌های اقتصادی باشد.