• 88723801, 88723804, 88723805
  • موسسه آیتک

تهران، خیابان خالد اسلامبولی (وزرا)، کوچه 21 پلاک 10، موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق تهران

آیین اعطای گواهینامه دانش‌آموختگان دوره مدیریت ارشد کسب‌وکار دبیران تشکل‌ها برگزار شد

تداوم ارائه و بهبود خدمات آموزشی به تشکل‌ها و فعالان اقتصادی

تاريخ 1398/07/09 ساعات 15:46

در اولین دوره آموزشی مدیریت ارشد کسب‌وکار (MBA) ویژه دبیران تشکل‌های اقتصادی که توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، 27 نفر از نمایندگان تشکل‌ها این دوره را با موفقیت به سرانجام رسانده و مدرک پایان دوره را کسب کردند.

 آیین اعطای گواهینامه‌های دانش‌آموختگان اولین دوره مدیریت ارشد کسب‌وکار یا مدیریت اجرایی (MBA) ویژه دبیران تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی که با همکاری موسسه آموزش اتاق تهران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرا شده بود، با حضور تعدادی از اعضای هیات رییسه و اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران، رئیس و برخی مدیران دانشگاه امیرکبیر و روسا و نمایندگان برخی تشکل‌ها در اتاق تهران برگزار شد. این دوره آموزشی به مدت 10 ماه از 17 مرداد 1397 تا 12 اردیبهشت سال جاری برگزار شد و طی آن 27 نفر از دبیران و نمایندگان تشکل‌های اقتصادی موفق به دریافت گواهینامه شدند.

در ابتدای این مراسم، ناصر عندلیب، رییس موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق تهران (ITEEC) با اشاره به اینكه اتاق بازرگانی تهران در راستای وظایفی كه در حوزه توانمندسازی اعضا برعهده دارد، فعالیت‌های آموزشی بسیاری به انجام رسانده است، گفت: در نیم‌سال نخست امسال، حدود ١٢ دوره آموزشی در اتاق تهران برگزار شده كه حدود ٢٨٤ نفر به نمایندگی از تشكل‌ها در این دوره‌ها شركت كرده‌اند. به عبارتی ٩ هزار نفر- ساعت آموزش انجام گرفته و در هر ماه دو دوره تخصصی برای تشكل‌ها برگزار شده است.

 عندلیب در ادامه گفت: برگزاری دوره مدیریت ارشد کسب‌وکار در مقطعی از سوی اتاق بازرگانی تهران آغاز شد که از نظر استانداردهای آموزشی در حوزه تشکل‌ها فقیر بودیم. اما اکنون با همکاری دانش‌آموختگان این دوره ‌می‌توانیم به این استانداردها غنا ببخشیم. اولین دوره مدیریت ارشد کسب‌وکار با همکاری این دانشگاه در سال 96 آغاز شد و در اردیبهشت 97 فارغ‌التحصیلان آن مدارک خود را گرفتند. پس از آن موسسه آموزش اتاق تهران و دانشگاه امیرکبیر دوره‌ای ویژه دبیران تشکل‌ها طراحی و برنامه‌ریزی کردند که امروز با پایان یافتن اولین دوره آن، فارغ‌التحصیلان این دوره گواهی‌نامه‌های خود را دریافت می‌کنند.

 

انجام اقدامات زیرساختی مدرسه کسب‌و‌کار توسط اتاق تهران

دبیرکل اتاق تهران در این مراسم، با اشاره به برنامه موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق تهران برای تربیت مدیران کارآمد در بخش‌ خصوصی گفت : عملکرد این موسسه آموزشی تاکنون انتظارات اولیه از تاسیس آن را برآورده کرده است. بهمن عشقی همچنین در این مراسم با اشاره به تفاهم‌نامه مشترک میان اتاق تهران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای راه‌اندازی مدرسه کسب‌و‌کار افزود: دوره آموزشی مدیریت اجرایی،اولین دوره‌ای بود که ویژه دبیران تشکل‌های اقتصادی برگزار شد و 27 فارغ‌التحصیل داشت. در این دوره میزان رضایت از اساتید 81.7 درصد بوده است.

دبیرکل اتاق تهران هم‌چنین اشاره کرد که سال گذشته نیز اولین دوره عمومی مدیریت اجرایی با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و اتاق بازرگانی تهران برگزار شد که در آن 13 نفر از فعالان بخش خصوصی موفق به گذراندن دوره و اخذ مدرک شدند. (اینجا بخوانید)

در ادامه این جلسه، امیربیدگلی، عضو هیات مدیره انجمن واردكنندگان دارو و مواد بیولوژیك دام و نسرین اوجاقی، نماینده سندیكای شركت‌های ساختمانی به عنوان دو نماینده گروه دانش‌آموختگان دوره مدیریت اجرایی ویژه دبیران تشکل‌ها هر یک برای دقایقی، دیدگاه‌های خود را درباره برگزاری این دوره بیان كردند.

 

رشد اقتصادی بالا در گرو تربیت مدیران شایسته

در ادامه این مراسم روسای دو تشکل اقتصادی بخش خصوصی پشت تریبون قرار گرفتند و از آثار این آموزش‌ها بر تشکل متبوع خویش سخن گفتند. محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن، با بیان اینکه در خانه معدن سیاستگذاری با رویکرد آینده‌پژوهشی انجام ‌می‌گیرد، گفت: ما در صورتی شاهد توسعه خواهیم بود که از مدیران توسعه ای استفاده کنیم. از این رو لازم است صنعت وارد دانشگاه شده و در نتیجه آن، تولید ثروت صورت گیرد.

 او سپس به نقش توانمندسازی و آموزش افراد در فرآیند توسعه اشاره کرد و گفت که تشکل‌ها، اتاق را در جهت برگزاری دوره دکترای مدیریت کسب‌وکار (DBA) و راه‌اندازی مدرسه کسب و کار  در دانشگاه امیرکبیر همراهی کنند.

هم‌چنین علی شمس اردکانی، رییس انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات سنگین معدنی، راه‌سازی و ساختمانی با اشاره به مقاله «میلتون راسل» مبنی بر وجود همبستگی میان نسبت فارغ‌التحصیلان مدیریت ارشد کسب‌وکار به کل فارغ‌التحصیلان و ارتباط مستقیم آن با تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی گفت: هرچه این نسبت بیشتر باشد رشد و توسعه اقتصادی بهتری اتفاق ‌می‌افتد.

 شمس اردکانی، عضو سابق هیات نمایندگان اتاق تهران، ضمن تقدیر از برگزاری چنین دوره‌ای در اتاق تهران، اضافه کرد: با وجود مدیران شایسته قطعا رشد اقتصادی بهتری را تجربه خواهیم کرد.

 

برگزاری دوره دکترای مدیریت کسب‌وکار

مهدی مجیدپور، عضو هیات علمی دانشکده مدیریت، علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، که مدیریت علمی و برنامه‌ریزی این دوره را برعهده داشت، نیز در این مراسم، با اشاره به شروع همکاری‌های این دانشگاه با اتاق تهران از سال 1394 و انجام پروژه تحقیقاتی نیازسنجی آموزشی اتاق تهران، گفت: پروژه پژوهشی تدوین نقشه راه توانمندسازی تشکل‌های عضو اتاق تهران از دیگر برنامه‌های مشترکی است که از سال 97 آغاز شده است.

وی همچنین در این مراسم با اشاره به اینکه طی چهار سال همکاری اتاق تهران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دو طرف در حال برداشتن گام بلند تاسیس مدرسه کسب‌و‌کار هستند، از طراحی دوره دکترای مدیریت کسب‌وکار ویژه بازرگانان و تشکل‌های عضو اتاق تهران خبر داد.

 

تلاش برای ارتقای وجاهت بخش خصوصی

در ادامه این جلسه، مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران در باب چرایی برگزاری دوره مدیریت ارشد کسب‌وکار توسط اتاق تهران به ایراد سخن پرداخت و گفت: در سال ١٣٩٤ و در آغاز هشتمین دوره هیات نمایندگان، دو نظرسنجی از اعضای اتاق تهران صورت گرفت؛ در یكی از این نظرسنجی‌ها، ٩٠ درصد افرادی كه مورد پرسش قرار گرفته بودند، این تصور را داشتند كه اتاق تهران سازمانی وابسته به وزارت بازرگانی است. در نظرسنجی دیگری، وجاهت بخش خصوصی مورد ارزیابی قرارگرفت كه بررسی‌ها نشان داد بخش خصوصی از نظر وجاهت در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و جایگاه ششم را پس از گروه‌هایی چون ورزشكاران، هنرپیشگان و دانشگاهیان به خود اختصاص داده است. براین اساس چند برنامه تعریف شد كه به موجب آن اتاق به عنوان بخش خصوصی خود را بشناساند و در عین حال رضایتمندی اعضای خود را ارتقا دهد.

او بابیان اینکه ایجاد سیستم ارتباط با مشتری (CRM) منجر به برقراری ارتباط موثر میان اتاق تهران و اعضا شده است، ادامه داد: ارتقای رضایتمندی اعضا نسبت به اتاق با ایجاد این سیستم محقق شده است؛ اکنون اعضای اتاق چنانچه مشكلاتی در حوزه‌های گمرك، تامین اجتماعی، مالیات و حوزه بانكی داشته باشند، از طریق سامانه ارتباط با مشتری اتاق تهران با كارشناسان ما مطرح کرده و پاسخ دریافت می كنند. همچنین سایت اتاق تهران روزانه ١٠٠ هزار بازدید دارد و نشریه آینده‌نگر نیز برای حدود ١٥ هزار عضو ارسال می‌شود. افزون بر این‌ها، سالانه ٤ یا ٥ عنوان كتاب كه معمولا از نشریه اکونومیست خریداری می‌شود، ترجمه و در اختیار اعضا قرار می‌گیرد. این اقدامات در جهت ارتقا وجاهت اتاق در میان اعضا صورت گرفته است.

او در ادامه با اشاره به اینکه اتاق تهران در مسیر توانمندسازی اعضا طی 4 و 5 سال اخیر، خدمات در خور توجهی در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش به اعضای خود ارائه کرده است، توضیح داد: آرزوی دیرینه ما این است که کشور صاحب مدیرانی باشد که بتوانند در سطح بین‌المللی فعالیت کنند و تلاش می کنیم فعالیت‌های آموزشی اتاق تهران در سطح بالا فعال شود که با همکاری با دانشگاه صنعتی امیرکبیر این امر در حال تحقق است.

خوانساری سپس به تلاش اتاق تهران برای راه‌اندازی مدرسه کسب و کار اشاره کرد و گفت: از دو سال پیش مقدمات راه‌اندازی مدرسه کسب و کار با همکاری دانشگاه امیرکبیر و یک دانشگاه خارجی فراهم شده است که امروز در هیات رییسه اتاق تهران، موضوع خرید زمین برای این مدرسه نیز نهایی شد. البته در انتظار ساخت بنای این مدرسه نخواهیم ماند و آموزش در این مدرسه از ترم آینده تحصیلی یا ترم بعدی آن آغاز خواهد شد. در این مدرسه، مدیرانی با معیارهای بین‌المللی پرورش خواهند یافت. در واقع آموزش یکی از ارکان برنامه توانمندسازی اعضای اتاق بوده است که این برنامه قرار است با راه‌اندازی مدرسه کسب و کار تکمیل شود.

در ادامه این جلسه، مهدی فنایی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با تجلیل از اقدامات صورت گرفته در اتاق تهران گفت: من عقیده دارم که در ذهن هر فرد، نطفه‌های معجزه‌گری وجود دارد که فعال ‌می‌شود. راه‌اندازی مدرسه کسب و کار یا تجهیز و توسعه بیمارستان بازرگانان در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، از جمله نطفه‌های معجزه‌گری هستند که در ذهن آقای خوانساری فعال شده و قرار است اتاق تهران کارهای زیبایی برای نسل آینده انجام دهد.

 

توسعه مدل نوگرایانه در آموزش

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این مراسم ضمن تقدیر از اتاق تهران در رسالت آموزشی که این نهاد بخش ‌خصوصی در پیش گرفته ‌است، تاسیس مدرسه کسب‌و‌کار که محصول مشترک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و اتاق تهران خواهد بود را سرفصل جدیدی در نظام آموزشی کشور دانست و گفت: در این همکاری مشترک به دنبال ایجاد مدل موفقی از آموزش مدیران و صاحبان کسب‌و‌کار هستیم که موفقیت در این عرصه منجر به ایجاد الگوی نو و مترقی در نظام آموزشی کشور خواهد شد.

 احمد معتمدی افزود: اتاق تهران از جمله نهادهایی است که از ظرفیت بالایی برخوردار است و باید کمک کرد تا با اصلاح فرآیندها و ساختارها در کشور و استفاده از توان نهادهایی مانند اتاق بازرگانی تهران، ظرفیت‌های بالقوه در کشور را بالفعل کرد.

در ادامه این جلسه، دانش‌آموختگان اولین دوره مدیریت ارشد کسب‌وکار ویژه دبیران تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی گواهینامه خود را دریافت کردند.

 

• گزارش تصویری


© کلیه حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق تهران می باشد.